Metoda Alexandra

Czy zdarzyło Ci się już „siedzieć" na plecach? W ten sposób właśnie wyciągamy często wygodnie na fotelu przed telewizorem: zaokrąglone plecy, nogi wysunięte przodu, daleko przed fotel, broda pochylona do piersi, głowa podparta z tyłu o oparć' fotela. Wypoczynek? Ależ nie, to rujnowanie organizmu. Przeczytaj, dlaczego tak dzieje. Z lewej strony ramię i ręka zwisają w dół, miednica natomiast znajduje się wyżej; klatka piersiowa jest przesunięta w prawo.Dramat na scenie teatru powoli dobiegał końca. Ale nagi jednemu z aktorów głos odmówił posłuszeństwa. Ta właśnie niefortunną przygodę przeżył syn farmera, Fred: rick Matthias Alexander, urodzony w 1869 r. w Wynard północno-zachodnim wybrzeżu Australii. Został on torem i recytatorem. Jednak już wkrótce słychać było, j podczas recytacji, między wierszami chwyta powietrz i wdycha je ustami. Ani lekarze, ani specjaliści szkolący gło nie umieli mu pomóc. Alexander wycofał się więc z zawodu. Zaczął uważnie obserwować się w lustrze. Co takieg uderzyło go we własnym odbiciu? Podczas mówienia cofr głowę i opuszczał ją. Powodowało to blokowanie struiij głosowych. Starał się więc mówić coraz głośniej, aż nienr całkowicie stracił głos. Całymi latami szukał więc rozf wiązania; jego starania dotyczyły okolicy kręgów szyjnych. I tak stworzył zasady swojej techniki: zrezygnował z błęd nych wzorców i zmienił położenie głowy względem szyi i pleców: rozluźnił szyję, głowę skierował do przodu i do góry, wyprostował plecy. Już niebawem jego dolegliwości znikły. Mógł wrócić na scenę. Po przeprowadzce do Londynu Alexander przekaz swoje doświadczenia innym aktorom i pomógł w cier pieniach wielu osobom, na których dolegliwości lekarze ni umieli nic poradzić.
Alexander zaobserwował, że pod wpływem strachu lub stresu kurczą się mięśnie w obrębie karku i splotu słonecz­nego. Powoduje to przyciśnięcie klatki piersiowej do mied­nicy i zwiększenie napięcia w obrębie podbrzusza. Żebra i przepona nie mogą się swobodnie poruszać. Ograniczone zostaje swobodne oddychanie. Mięśnie poruszające głową są mocno skrócone, potylica zaś przyciągnięta do ramion. Kurczą się również mięśnie wzdłuż kręgosłupa i kończyn, aż po końce palców rąk i nóg. Jeśli spróbujemy zastosować się do rad Alexandra i przyjąć postawę dynamiczną, to odciążymy mięśnie karku.

Można również przezwyciężyć ociężałość ciała, kierując podczas chodzenia głowę do przodu i jednocześnie nieco w górę. Kręgosłup wtedy wyciąga się. Nasze ruchy staną się lekkie i swobodne, jeśli będziemy próbowali walczyć ze starymi przyzwyczajeniami i korygować sylwetkę, na przy­kład zwracając pilną uwagę na położenie głowy względem szyi i ramion i nie dając się zwieść fałszywym odczuciom.

Wyjść z wnętrza w górę

Gdy poprzez takie działania uda się nam powoli i ostrożnie wyprowadzić ciało do pozycji pionowej, odczujemy wów­czas również psychiczną ulgę. Główna zasada Alexandra brzmiała: daj szyi swobodę, aby głowa mogła pójść do przodu i w górę, aby plecy zrobiły się dłuższe i szersze. Krótko mówiąc: głowa do przodu i do góry!Chcąc hołdować tej zasadzie, musimy się całkowicie skoncentrować na ruchach własnego ciała i starać się cały czas trzymać głowę w górze, jak gdybyśmy chcieli przeros­nąć samych siebie przynajmniej o pół głowy. W ten sposób wyrastamy ze swego własnego wnętrza; plecy same z siebie przesuwają się w tył, szyja zyskuje swobodę ruchów, Prawidłowa pozycja siedząca: prosty kręgosłup,! kark rozluźniony, głowa podniesiona do góry.Nieprawidłowa pozycja siedząca: tułów zgarbiony, okrągłe plecy, miednica pochylona do przodu swobodniejsza jest również klatka piersiowa, a oddech staje się głębszy. Czujemy się jak nowo narodzeni! Teraz najważ­niejsze jest właściwe „używanie" ciała w życiu codziennym;' jak powinienem prawidłowo siadać? Jak się położyć? JaM powinienem stać? Jak iść w pozycji wyprostowanej? Równie ważne jest to, by nie forsować wspomnianej zasady gorączkowo i za wszelką cenę, lecz raczej stopniowo przyzwyczaić się do niej. Nieprawidłowa pozycja siedząca: przesadnie wyprężony kręgosłup, miednica wysunięta do tyłu.Muzycy, urzędnicy i sekretarki (czyli ci, którzy spędzają dużo czasu za biurkiem lub instrumentem), jak równiej wszyscy, którzy cierpią na chroniczne zmęczenie, ból głowy, pleców i stawów, znajdą w technice Alexandra punkty zaczepienia, dzięki którym będą mogli przekształci! stare przyzwyczajenia w świadomą postawę.