Woda musi płynąć, by nawadniać pola. Jeśli kanały zatkają się, to woda zaczyna się piętrzyć. Pola zostają zalane lub wysychają. U człowieka, jeśli ma być zdrowy, płynąć musi energia. Metoda Penzla pozwala udrożnić zablokowane kanały. Lekarze porzucili już wszelką nadzieję. Ich diagnoza brzmiała: To schorzenie wątroby jest nieuleczalne. Było to w roku 1948. Pacjentka zmarła jednak dopiero w roku 1989, w wieku 74 lat. Jej mąż, specjalista chorób wewnętrznych, Willy Penzel (1918-1985), masował bowiem kanały energii (meridiany) swej żony. Kiedy wyzdrowiała, nauczył się profesjonalnego masażu oraz terapii kąpielami leczniczymi i kontynuował prace nad swoją motodą leczenia. Dziś nosi ona jego imię - masaż meridianów metodą Penzla. Podstawą tej terapii jest założenie, że obieg energii życiowej steruje wszystkimi funkcjami organizmu. Kanałami tymi musi stale płynąć energia, podobnie jak woda płynie kanałami nawadniającymi. Nie może być jej ani zbyt wiele, ani zbyt mało; nie powinna „wylewać się z brzegów", piętrzyć się ani zostać zatamowana.
Aparat do masażu i sposób trzymania
Zachodni naukowcy dowiedli tymczasem, że potencjał elektryczny skóry w miejscach, gdzie przebiegają meridiany, jest podwyższony. Wstrzyknięte substancje (np. pierwiastek promieniotwórczy technet 99) podążają tymi kanałami. Już w 1966 roku wykazano różnicę między punktami akupunk-turowymi i otaczającą je skórą.
W tej metodzie nie nakłuwa się jednak punktów, lecz tonizuje je za pomocą aparatu do masażu. Dzięki temu można skrócić czas oddziaływania. Pacjent nie musi obawiać się ani bólu podczas ukłuć, ani infekcji.
Yin i yang
W tej metodzie leczenia podstawowe i najważniejsze jest oddziaływanie na kanały energii, czyli meridiany, odpowiednio do diagnozy medycznej. Ciało bada się dotykiem w obszarach yin i yang w poszukiwaniu miejsc z nadmiarem i niedoborem energii. Jak reaguje ciało na stawianą kreskę? Jak mocno się zaczerwienia? Meridiany sprawdza się bowiem najpierw za pomocą metalowej sztabki zakończonej niewielką kulką. W zależności od reakcji skóry tą samą sztabką rysuje się kanały. Jeśli są one wolne, to efekty zabiegów na punktach są jeszcze trwalsze.Spontaniczne reakcje, takie jak mdłości, bóle głowy, podwyższona temperatura czy parcie na mocz świadczą o tym, że rozpoczęła się samoregulacja organizmu. Takie skutki uboczne występują przeważnie tylko przez kilka minut i bardzo szybko ustępują. Działanie metody Penzla obejmuje całym organizm. Terapia ta sprawdziła się już w leczeniu schorzeń kręgosłupa, stawów, chorób reumatycznych, migren, nerwobólów, zaburzeń krążenia, a także podczas ciąży w przygotowaniach do porodu, w leczeniu zaburzeń związanych z okresem przekwitania, stresów przedegzaminacyjnych, wewnętrznego niepokoju i w stanach napięcia. Wszystkie związane z nimi bóle stanowią wskazania do tej terapii.
Pacjenci często opowiadają o skutkach ubocznych: stabilizacji krwiobiegu, złagodzeniu dolegliwości dróg moczowych i układu wydalniczego, zniknięciu zaburzeń snu i depresji.Terapia obejmuje cały organizm Jest to możliwe, ponieważ poprzez zastosowanie masażu można dotrzeć do wszystkich elementów organizmu, a zatem i owego nadrzędnego systemu sterowania. Podczas leczenia schorzeń kręgosłupa lub migreny można więc pozytywnie wpłynąć także i na inne narządy.
Ważne jest, by terapeuta wiedział, czy jednocześnie ze schorzeniami kręgosłupa w innych miejscach ciała występują jednostronne dolegliwości, czy pacjent uskarżał się już na lumbago, sztywnienie karku lub też mrowienie po« zewnętrznej stronie stopy. Szczególną uwagę poświęca się bliznom. Nader często I zdarza się bowiem, że strumień energii zostaje zaburzony 1 właśnie w miejscu, gdzie znajduje się blizna; dowodem są I bóle w tych miejscach przed zmianą pogody. Uzasadnione 1 podejrzenia mogą budzić wszelkie blizny o zmienionymi zabarwieniu lub kształcie. Wynaleziona przez Penzla maść I jest w stanie pokonać tamę stworzoną przez bliznę lub teżł przygotować to miejsce do usunięcia przeszkody. W Niemczech pracuje obecnie ponad tysiąc końce- I sjonowanych masażystów stosujących metodę Penzla. Są i wśród nich zwykli masażyści, specjaliści od masaży pod- f wodnych oraz rehabilitanci, stosujący tę metodę zgodnie ze wskazaniem lekarza. Do grupy tej należą również lekarze oraz reprezentanci medycyny naturalnej.