czwartek, 10 lutego 2011

Metoda Feldenkraisa

Nowe bodźce pod wpływem ruchu

Młody człowiek, któremu zdarzyła się ta historia, nazywał się Mosze Feldenkrais (1904-1984). Długi czas próbował dociec, jak to się stało, że ból w prawej nodze ustąpił.
 Po obronie dyplomu z fizyki zajął się anatomią oraz fizjologią zachowań i neurofizjologią. Tu właśnie znalazł wytłumacze­nie: zwichnięcie drugiego kolana było ruchem niezwyczaj­nym. Pobudziło ono najpierw te ośrodki mózgu, które były związane z uszkodzonym poprzednio kolanem. W ten sposób — podobnie jak w procesie uczenia się - doszło do ponownego połączenia komórek; zwichnięta w grze w piłkę noga odzyskała z powrotem pełną sprawność. Sprzężenie zwrotne (ang. feedback) w tym miejscu zaczęło ponownie funkcjonować.Na podstawie dalszych obserwacji Feldenkrais opraco­wał własną terapię. Jej zadaniem było doprowadzenie do świadomej zmiany utartych procesów ruchowych, wypró­bowanie nowych, niezwykłych ruchów ciała, poruszenie myśli i nauka pozbawiona wysiłku.

Świadomość ruchu

Ćwiczenia według metody Feldenkraisa mogą być prowa­dzone bądź indywidualnie, bądź w grupach. W pracy gru­powej ćwiczenie polega na obudzeniu świadomości pod wpływem ruchu (świadomość - być świadomym siebie + poznanie i wiedza). Oto przykład: połóż się na podłodze i spróbuj wyczuć, tj kontakt ma Twoje ciało z podłożem, w jakiej pozycji znajduje się kręgosłup itp. Następnie terapeuta poprosi, byś odwrócił się na bok. Obserwuj przy tym dokładniejak to robisz, to znaczy rejestruj świadomie swoje własne zau­tomatyzowane wzorce ruchu. A teraz spróbuj przewracać się z pleców na boki na kilka różnych sposobów. Dzięki temu znajdziesz taki spo­sób który wyda Ci się najbardziej harmonijny i wymagają­cy jak najmniej wysiłku. Ćwicz ten ruch tak długo, aż będziesz go umiał wykonać nawet we śnie. Podstawową sprawą jest przy tym Twoje własne od­czucie. Za pomocą tej terapii można zmienić wiele starych nawyków ruchowych; człowiek staje się dzięki temu lżejszy. Twój repertuar ruchów wzbogaca się: chodzisz inaczej, stoisz inaczej, zupełnie inaczej odczuwasz swoje własne ciało.

Integracja funkcji

Ten etap terapii polega na wykonywaniu rozmaitych ćwi­czeń. Pacjent pozostaje bierny, trener porusza jego ciałem poprzez dotyk i delikatne ruchy. Uwalniają one od nawy­ków w zachowaniu, przynoszą ulgę w bólach somatycznych i pomoc, na przykład dzieciom niepełnosprawnym lub z zaburzeniami rozwoju. Kiedy pacjent znajduje się w stanie odprężenia, wów­czas początkowo poddaje się tylko tym ruchom, aż utorują sobie one drogę do odpowiednich ośrodków w mózgu. Pewien przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej (42 lata) od K-uku lat cierpiał na przewlekły ból prawego boku; często zdarzało się, że tracił równowagę i potykał się. Diagnoza lekarza brzmiała: przewlekłe zapalenie stawu biodrowego. Mimo rozmaitych kuracji, między innymi akupunktury, wodro nadal bolało.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz