czwartek, 10 lutego 2011

Chiroterapia

Ręczne prostowanie

Chiroterapia znaczy po polsku leczyć ręką. Odpowiedn chwyty, wyciąganie i podnoszenie, w celu złagodzenia bóh stawów i kręgosłupa, były praktykowane przez lek kapłanów już w starożytnym Egipcie.
 Także Hipokrati (ok. 400 r. p.n.e.) stosował chiroterapie. Metodę tę odk na nowo po koniec ubiegłego wieku w Stanach Zje noczonych farmer Andrew T. Stili (1828-1917), który kła kark na lasso rozciągnięte między dwoma drzewami i w 1 sposób pozbył się bólu głowy. W 1884 roku założył szkołę osteopatii (gr. osteo+pathos — choroba, cierpienie Jego naukę wykłada się dziś na ośmiu uniwersyteta a około 20 000 lekarzy zdobyło tytuł doktorski w dziedzin osteopatii.

Niemal w tym samym czasie sprzedawca towaróv kolonialnych, David D. Palmer (1845-1913), opracofl technikę leczenia schorzeń kręgosłupa, która szybciej osteopatia rozpowszechniła się w Europie. Chiroprakty w Stanach Zjednoczonych (dziś jest ich około 40 C zostali tam oficjalnie uznani za lekarzy dopiero w 15 roku.

Dziś chiroterapia znajduje się w Niemczech (od 19'' roku jako składnik dokształcania medycznego) w gramie licznych uniwersytetów. Różnice znaczeniowe sj nalizują, że terapeuci uprawiają chiropraktykę, leka natomiast chiroterapie lub medycynę manualną.

przede wszystkim gardło i lędźwie
„kręgosłup jako elastyczny, sprężynujący słup nośny umoż­liwia człowiekowi przyjęcie i zachowanie postawy wypros­towanej oraz chroni rdzeń kręgowy. Kostne części kręgów występuje na przemian z elastycznymi płytkami, tak zwa­nymi dyskami. Na niektórych złączeniach występują rów­nież wyrostki stawowe. Dzięki temu możliwe jest zginanie się w przód, do tyłu i na boki oraz obrót wokół osi podłużnej. I właśnie w związku z tym tutaj najczęściej występują rozmaite dolegliwości.

Brak ruchu, niewłaściwa postawa siedząca, stojąca lub leżąca mogą spowodować skurcze mięśni. Napięte mięśnie są przeważnie źle ukrwione, wywierają nacisk na sąsiadują­ce z nimi nerwy i powodują bóle.

Zablokowane kręgi — zbawienne trzeszczenie
Stale, jednostronne naciąganie mięśni przy kręgosłupie może także prowadzić do zaburzeń funkcjonowania w ob­rębie stawów kręgosłupa, tzw. blokad kręgów, i dodatkowo wywoływać ból. Nie można zatem mówić o „zaklesz­czonych nerwach". Ten ból może promieniować na sąsiadu­jące z kręgosłupem organy. I tak, bóle głowy, mdłości, zaburzenia słuchu, bóle ramion i karku, schorzenia pod­brzusza, arytmia serca i zaburzenia oddychania mogą mieć s*ą przyczynę w napiętych mięśniach okolic kręgosłupa 'ub tzw. blokadach kręgów.

Chiroterapeuta próbuje rozluźnić muskulaturę, a na­depnie, za pomocą określonych chwytów, usunąć blokadę kęgów. Często błyskawiczne zwycięstwo nad bólem ob-Wleszcza chrupnięcie. Zdarza się, że postrzał, ischias, bóle Karku czy migreny znikają bez śladu. To uruchomienie stawów nie musi wcale być, jak to się często fałszywie sądzi, Połączone z ogromnym bólem. Wręcz przeciwnie - chiro-rapeuci są znani z delikatnych, miękkich chwytów.
Wskazana jest ostrożność
Przed przystąpieniem do cniroterapii bardzo istotne jeS( postawienie dokładnej diagnozy. Poprzez zdjęcia rentge. nowskie, dokładne obmacanie kręgosłupa i inne metody należy wykluczyć złamanie kręgosłupa lub też jego uszko-dzenie wskutek narośli, zużycia dysków lub spowodowan wiekiem łamliwości kości (osteoporozy). Chiroterapii nie wolno w żadnym razie stosować pr; nowotworach złośliwych, uszkodzeniach szpiku kostnego i ostrych infekcyjnych stanach zapalnych To samo dotyczy przypadków związanych z dyskami. Dopiero w ciągu ostatnich dziesięcioleci niemiecki le­karz, dr Josef Brand (1920-1985), odkrył szczególną moż­liwość lokalizowania blokad stawów przez chiroterapeu-tów: poprzez badanie dotykiem podskórnych warstw tłusz­czowych na liniach przebiegu meridianów akupunkturo wych można stwierdzić, gdzie występują napięcia mięśn Mają one związek z zablokowanymi stawami, przez które przebiega meridian.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz